Dovolená v Řecku 2019, jakou destinaci vybrat?

Zvažujete dovolenou u moře v Řecku a váháte, kterou lokalitu vybrat k největší spokojenosti? Řecko svojí rozmanitostí dokáže uspokojit každou cestovatelskou duši. Taverny lákají nejenom skvělou středomořskou kuchyní a vínem, ale také posezením pod olivovníky s živou hudbou. Pláže omývá blankytně modré moře a slunečních paprsky hřejí přes 300 dní v roce. Dovolená v Řecku je však široký pojem, tak se pojďme blíže podívat na jednotlivé ostrovy a destinace s tipy na konkrétní hotely. 

Kdy vyrazit do Řecka na dovolenou?

Za památkami a kulturou je vhodné vyrazit mimo hlavní sezónu, kvůli vysokým teplotám. Pro poklidnou dovolenou u moře je nejlepší naplánovat návštěvu Řecka od května do října. V květnu se teploty pohybují už na příjemných 25 C, stejně jako v říjnu. Nejvyšších teplot se dočkáte v červenci a srpnu. 

Dovolená v Řecku s CK nebo po vlastní ose?

Pokud raději cestujete po vlastní ose, některá místa v Řecku jsou snadno dostupná díky množství charterových letů, zejména Athény, Soluň, ale i například ostrov Korfu a Kréta, kam létají i nízkonákladové společnosti. V hlavní dovolenkové sezóně se ale letenky stejně většinou vyšplhají na ceny letenek u cestovních kanceláří nebo i výše. Co se týče zájezdů do Řecka, tak pro rodiny s dětmi doporučuji využívat First momenty nebo kupovat trochu v předstihu, abyste měli nejširší výběr hotelů a využili akcí, kdy dítě letí za cenu letenky nebo zdarma. Páry a dvojice, kterým tak nezáleží na kvalitě ubytování a lokalitě, klidně ať čekají na Last minute nabídky, které jsou zajímavé zejména v září a říjnu. No a kterou lokalitu pro dovolenou v Řecku vybrat? O tom níže. 

Korfu

Je nejsevernějším z Jónských ostrovů a patří také k nejzelenějším. Pláže a vesničky střídají kopce olivovníků, eukalyptu a citrusů. Nad nimi se majestátně tyčí hory. Korfu kromě své přírody a množství míst k potápění, ale nabízí také potěšení pro milovníky historie, ať už zámek Achillion, který nechala vybudovat císařovna Sisi nebo památky v hlavním městě Kerkyra neboli Korfu, kde naleznete staré městské opevnění, paláce a památníky. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je také Myší ostrov, kam dle bájí přistál sám Oddyseus. Pláže jsou převážně zlatavě písečné a písčito oblázkové, vyhlášená je například pláž Kavos, Issos. Oproti Kefalonii a Lefkádě je zde větší množství velkých hotelových komplexů, které poskytují all inclusive.  

dovolená Řecko Korfu

 Korfu je ostrov zeleně a pláží, zdroj pixabay.com

Nejrušnějšími letovisky pro dovolenou je Acharavi a Sidari, ležící vedle sebe a tvořící nejnavštěvovanější část Korfu. V Acharavi najdete, co se týče služeb naprosto vše, od taveren, barů, kaváren, po banku, půjčovny, můžete se učit potápět nebo využít nabídku vodních sportů nebo navštívit vodní park Hydropolis Pláž je zde několik kilometrů dlouhá písčitá s jemnými kamínky. Vemi oblíbené je zde karaoke s množstvím karaoke barů.  Skvělý je Hotel Acharavi Beach, ležící procházkou 10 minut od rušného centra. Roda je menší letovisko na severu ostrova a je vhodné pro milovníky mělkých písečných pláží, klidnějšího tempa a odpočinku, pěšky můžete ale dojít do rušnějšího Acharavi. Pláž Roda je písčitá s poklidným stupem do moře, tedy velmi vodná pro děti a neplavce. Jedním z nejoblíbenějších je Hotel Mitsis Roda beach resort and spa ležící přímo u krásné pláže. Letovisko Moraitika leží také na východě ostrova, kromě svého zázemí proslavila místo hlavně stejnojmenná písčito oblázková široká pláž. Pláž je velmi vhodná pro rodiny s dětmi. Opět většina zábavy je situována na pobřežní promenádu. 

Proč na Korfu?

 • pro jeho písčité pláže Acharavi, Sidari, Kavros, Agios Georgios, Issos beach a další
 • nechybí oblázkové opuštěné plážičky na severu ostrova
 • milovníci šnorchlování si přijdou na své
 • užijete si zde pestré all inclusive
 • nasajete pestrou historii 
 • budete obdivovat jeho faunu a floru, na kterou je ostrov velmi bohatý

Lefkáda

Pokud milujete karibskou modř moře, bílé útesy, divokou zeleň, ale i noční život a poznávání, vyberte si Lefkádu. Ty nejkrásnější pláže naleznete na západní straně ostrova. Ideální je pronajmout si skútr nebo automobil, protože pláže Kalamitsi beach a Porto Katsiki musíte prostě navštívit. Hotely tu ale nenajdete, na nejkrásnější pláže se dostanete autem, skútrem, autobusem nebo lodí.

lefkáda řecko dovolená

Západní část ostrova lemovaná překrásnými plážemi, zdroj pixabay.com

Známým letoviskem je Nidri na východě ostrova. Letovisko je živější, večer se rozhodně nebudete nudit, pokud chcete klid, zvolte okraj Nidri. Je zde velké množství zejména taveren, kavárny a bary. Nebojte ale, Nidri není plné panelových vysokých hotelů a diskoték, je zde velký výběr rodinných penzionů a hotelů. Severně od městečka se nacházejí krásné vodopády, ke kterým dojdete i pěšky a nezapomeňte plavky, můžete se zde vykoupat. Z klidnějších rodinných podniků doporučuji jednoduše vybavený Delfini Hotel přímo na pláži, lokalita je skvělá pro malé děti, místo je z části v klidné zátoce chráněné ostrůvky. Letovisko Agios nikitas je naopak na západě ostrova a je skvělým místem pro plavby lodí na nejznámější pláže Lefkády. Jedná se o rybářskou vesničku od pláže do kopce s úzkými uličkami a tavernami obklopenou zelení, pláže jsou bělejší, obklopeny skalisky. Skvělým ubytováním je například Hotel Odyssey, terasovitě uspořádaný s pláží 100 m. 

Proč na Lefkádu?

 • překrásné široké pláže na západě ostrova s vysokými bílými skalisky
 • množství malých ostrůvků a pláží dostupných vypůjčením motorového člunu nebo na lodi Kristina 
 • malé rodinné hotely a penziony 
 • vodopády a zelené vnitrozemí
 • pláž Agios Ioannis pro milovníky windsurfingu

Kefalonia

Kefalonii se přezdívá smaragd Středozemí a leží jižně od Lefkády, ostrovy jsou si podobné. Představte si bílé pláže, modrou vodu, všude zeleň a klidné rybářské vesničky. Ostrov je ideálním místem pro milovníky poklidné dovolené. Kefalonia dlouhou dobu redukovala masový turistický ruch a výstavba hotelů a penzionů je velmi citlivě zasazena do okolí. Přírodním úkazem je pláž Xi, kde leží červený písek, o jehož původu se dodnes vedou rozpravy. Pláž je lemována bílými skalisky a nabízí nevšední koupání, tak i lokalitu k fotografování. Pláže, které nesmíte vynechat, jsou Myrtos, pláž Petani a Antisamos.

kefalonia dovolená řecko

Kefalonie je ostrovem zeleně, krásných pláží a citlivé architektury, zdroj pixabay.com

Ubytování na ostrově Kefalonia mívají jedny z nejlepších recenzí, co se služeb týče. Jednou z nejoblíbenějších letovisek je Skala u stejnojmenné písčito-oblázkové pláže, která byla oceněna modrou vlajkou, milovníci klidu si zde vždy najdou nějaké místečko dál od ostatních, jak na pláži, tak při procházkách členitou krajinou. Ke skvěle hodnoceným hotelům patří Porto Skala a hotel Natalies. Lixouri je klidné letovisko s plážemi s jemným pískem, je tedy velmi vhodným místem pro rodiny s dětmi. Pokud hledáte větší komplex s all inclusive, který není na Jónských ostrovech moc rozšířený a hledáte zábavu pro děti v podobě aqua parku, zvolte Hotel Ionian Sea and Villas Aqua Park. Takovým unikátem jak architekturou, tak svojí polohou a klidem, je Hotel Karavados beach

Proč na Kefalonii?

 • užít si poklidnou dovolenou v malých střediscích se skvěle hodnocenými službami
 • navštívit krásné pláže bez tisíců turistů, nejznámější Xi, Petani beach Lepeda a další
 • pro návštěvu a posezení v malých rodinných tavernách
 • jeskyně Drogarati neboli Dračí jeskyně s krápníkovou výzdobou
 • výlet na ostrov Ithaka s palácem Oddysea

Zakynthos 

Ostrov Zakyntkos uzavírá souostroví Jónských ostrovů. Jedná  se o hornatý zelený ostrov s překrásnými plážemi. Říka se, že je nejslunečnějším ostrovem Řecka. Typické pro Zakynthos je, že hotelové komplexy jsou větší, je zde více ubytovacích kapacit, které poskytují stravování formou all inclusive a letoviska jsou rozlehlejší, oproti Kefalonii tak Lefkádě. Zakynthos lze doporučit jak pro rodinnou dovolenou, tak těm, kteří vyhledávají množství zábavy, jak večerní, tak co se týče vodních sportů a sportovních aktivit. Hodně pláží je písčitých, nejznámější je Navagio Beach s vrakem lodi, dostupná zejména lodí, je oblázkovo písčitá s překrásnou modří vody. Skvělá je také Kalamaki beach, která je klidnější a je místem, kde se líhnou želvy Kareta. Zakynthos je také bohatý na faunu, od zmíněných želv po tuleně a delfíny, které můžete v určitých měsících pozorov

Nejznámější a nejnavštěvovanější Navagio Beach, zdroj pixabay.com

Nejoblíbenějším a nejrušnějším letoviskem na Zakynthosu je Laganas s 10 km dlouhou písečnou pláží s volným vstupem do moře. Pokud si chcete užít nočního života na Zakynthosu, navštivte právě Laganas, který se v nočních hodinách probouzí a žije do ranních hodin. Přímo na pláži a nedaleko centra Laganas leží například Hotel Astir Beach. Ke klidnějším rodiným hotelům v Laganasu patří například Hotel Denise Beach. Pro rodiny s dětmi je skvělá oblast Tsilivi s písčitou pláží a pozvolným stupem do moře.

Proč na Zakynthos?

 • za překrásnými písčitými plážemi s modrou vlajkou
 • za širokým výběrem ubytování a letovisek, každému dle gusta
 • za pozorováním želv, delfínů a větších ryb
 • pro milovníky hudby, která každý večer rozeznívá taverny
 • kvůli výletu na Navagio beach s vrakem lodi a překrásnou pláží

Rhodos

Přesouváme se do Egejského moře, kde leží ostrov Rhodos. Na Rhodosu převládá krásné počasí od května do října, každý turista si přijde na své. Ostrov není tak zelený, jako ty v Jónském moři, ale najdete zde jak překrásné zlatavé písečné pláže, tak historické památky. Historie si nejvíce užijete v hlavním městě Rhodos, kde je historické centrum zapsáno jako kulturní dědictví Unesco. Určitě stojí za návštěvu přístav, kde stál kolos Rhódský nebo řecké tržiště. Východ ostrova je typický pro klidné písčité pláže, západ naopak díky větru a vlnám vybízí k vodním sportům.

rhodos dovolená řeckoLetovisko Lindos, skloubení historie, krásných pláží a krásné vesničky. zdroj pixabay.com

Nejoblíbenější letoviska jsou Faliraki s širokou písečnou pláží a bohatým nočním životem. Jednou z nejkrásnějších pláží avšak mimo hotely a turistickou základnu je pláž Anthonyho Queena. Za zmínku stojí romantická vesnička Stegna s písčito oblázkovou pláží, když půjdete mimo centrum, je zde velké množství menších plážiček. Na východě leží překrásná vesnička Lindos, zde projdete úzké uličky až nahoru k mohutné Akropoli, pokud vás nohy v horku neunesou, můžete využít dopravu na oslech. Pláž v Lindosu je velmi klidná ležící v zátoce a patří k nejkrásnějším na ostrově, velmi oblíbený je překrásný hotel Lindos Mare. Širkou pláž s pískem a oblázky, skaliska a větší hotelové komplexy nabízí středisko Kolymbia, jedním z nejoblíbenějších hotelů je Kolymbia star

Proč na Rhodos?

 • za antickou historií a památkami, kterými je ostrov protkán
 • za zlatavými písečnými a písečito oblázkovými plážemi na východě ostrova
 • pro milovníky windsurfingu na západě ostrova
 • pro všechny vyhledávající zábavu ve večerních hodinách v rozlehlých letoviscích
 • velké množství velkých hotelových komplexů s all inclusive, ale také malých rodinných penzionů

Kréta

Není snad řeckého ostrova, který by byl známější pro svoji bohatou historii než Kréta. Kréta je také největším z řeckých ostrovů a také nejnavštěvovanější. Svojí polohou mezi Evropou a Asií zde naleznete jak památky evropské, tak arabské kultury. Pět kilometrů od hlavního města leží palác Knossos, archeologické naleziště z doby bronzové. Výhodou je velké množství lodních výletů na okolní ostrovy, třeba Santorini. Kréta má také skvělou turistickou základnu, od obrovského množství ubytovacích kapacit, po zábavní parky, vodní sporty a kulturní akce. Převládají zde krásné písčité pláže, které jsou na severu ostrova široké, vhodné k dlouhým procházkám. Na jihu ostrova naleznete naopak pláže členité, malé s  romantickými zátokami. Sever je více turistický, jih je poklidný s malými rybářskými vesničkami. Z pláží je určitě nutné navštívit známou Balos Beach či pláž Elafonissi.

balos beach kréta dovolená

Známá Balos Beach, zdroj pixabay.com

Za nejživější lze považovat letoviska Stalis a Malia, kde si kromě plážování užijete velké množství večerní a noční zábavy v místích podnicích. Středisko Chania na vás dýchne svojí historií, díky benátským domům, úzkým uličkám historického centra a hradbám ze 16. století. Kromě jiného v této části ostrova najdete píčité pláže vhodné pro malé děti či neplavce, díky klidnému moři a pozvolnému vstupu. Rethymno leží také na severu ostrova a zažijete zde jak romantické procházky historickým centrem tak velké množství zábavy a širikou několik kilometrů dlouho písčitou pláž. Velmi obíbený pro rodiny s dětmi je Hotel Eri Beach z menších hotelů poté Ormos Atalia.   

Proč na Krétu?

 • díky největšímu výběru hotelů a zábavy z řeckých ostrovů
 • kvůli návštěvě krásných pláží - romactických pláží na jihu a širokým plážím na severu ostrova s množstvím hotelů a taveren
 • pro milovníky historie je Kréta ostrov, který musí jednoznačně navštívit
 • denní výlety na ostrov Santorini
 • pro milovníky turistiky je zde soutěska Samaria
 • Kréta je největší ostrov a co se týče zážitků, nabízí nejvíce z Řeckých ostrovů

Kos

Nejblíže Turecku leží oblíbený ostrov Kos. Kos je typický pro svoje písečné pláže. Své si najdou jak milovníci širokých pláží, tak návštěvníci preferující malé zátoky. Kos je oproti Krétě klidnější, však je také menší. Jednou ze zážitků může být lodní výlet do Turecka, kdy Bodrum je opravdu za rohem. Atmosféra na Kosu je hlavním lákadlem, do dnešní doby se zde uchovala tradiční řemesla jako tkalcovství, hrnčířství, ale samozřejmě také výroba tymiánového medu a olivového oleje. Místní obyvatelé jsou velmi usměvaví a přátelští. Přímořské oblasti jsou vhodné pro i pro turistiku a projížďky na kole, na své si přijdou i milovníci archeologie, díky množství vykopávek po celém ostrově.

kos řecko

Kos je snoubením pláží, blankytného moře a historie dvou světadílů, zdroj pixabay.com

Oblíbené je letovisko Tigaki se svojí překrásnou 10 km dlouhou písečnou pláží vhodnou i pro nejmenší. Letovisko není rušné, stále se rozvíjí, nechybí ale oblíbené taverny a kavárničky. Oproti tomu, středisko Agios Fokas je vyhledávaným čilým místem plným zábavy. Skvělé je, že z Agios Fokas dojdete pěšky do hlavního města. Kdo miluje vyvěrající horké prameny, určitě využije přírodní termální bazénky o teplotě až 50 C. Jinak pláže jsou zde spíše oblázkové, pokud si půjčíte skútr nebo využijete autobus, v okolí najdete pláží desítku, stačí jen vybrat tu nejlepší. Druhým nejnavštěvovanějším letoviskem je Kardamena s obrovským množstvím restaurací, barů, obchůdků, nechybí aqua park a vodní sporty na dlouhé písečné pláži. V Kardameně leží rozlehlý komplex vhodný pro rodiny Aegean Village. V Kefalosu určitě doporučujme Hotel Sacallis Inn s jednoduchým ubytováním, ale u skvělé pláže.      

Proč na Kos?

 • pro klidnější dovolenou na krásných plážích poblíž Turecka
 • za pohostinností místních
 • můžete si projet oblíbená letoviska na půjčeném kole
 • pro milovníky archeologie
 • výlet na vulkanický ostrov Nyssiros, kde se můžete projít po kráteru spící sopky

Santorini

Nenajdete asi romantičtější ostrov než je Santorini. Nesmíte vynechat vesničku Oia s bílými stavbami s typickými modrými střechami zasazenými na úpatí skalisek. Čekají vás úzké uličky a dechberoucí západy slunce. Není divu, že Santorini je jedním z nejfotogeničtějších míst na světě. Ostrov je oblíbeným místem svateb, líbánek a celkově všech zamilovaných. Také je sopečného původu, proto jsou pláže tmavší a písčité. Písek je zde hrubší, není tedy úplně vhodný pro nejmenší děti.

santorini dovolená Vesnička Oia, dominanta ostrova Santoriny, zdroj pixabay.com

Krásné je letovisko Perissa na jihovýchodě ostrova se svojí širokou tmavou pláží. Letovisko je moderní, kompletně vybavené s aqua parkem a množstvím taveren a barů. Bílé stavby kontrastují s vulkanickým podložím. Dalším z oblíbených letovisek je Kamari, opět s Perissou jsou si velmi podobné.Najdete zde tmavou pláž s hrubým vulkanickým pískem, vysoká skaliska a nízké bílé budovy hotelů, penzionů a soukromých ubytování. Pro Kamari je typický hlavně klid, který zde vládne jak ve dne, tak večer. V Kamari leží útulný hotýlek Koralli

Proč na Santorini?

 • kvůli nezapomenutelné romantice ostrova
 • navštívíte tmavé vulkanické pláže
 • na ostrově nenajdete velké hotelové komplexy, pouze menší stavby citlivě zasazené do okolí

Řecká pevnina

Řecko samozřejmě není pouze o dovolené na ostrovech, samotná pevnina nabízí stovky kilometrů překrásných pláží a historické památky, proto je i například Chalkidiki oblíbeným letoviskem, kam mnozí vyrážejí autem nebo autobusem, připravte se opravdu na dlouhou cestu. Attika je zase krajem, pod který spadají Athény, hotelů zde není tolik, ale jsou krásné, například Hotel Kalamaki Beach. Navštívíte bájné Théby, Panteon nebo se vydáte na kláštery Meteora.  

 meteora řecko

Kláštery Meteora severně od Athén, zdroj pixabay.com

Proč na Řeckou pevninu?

 • zejména kvůli historii
 • ti kdož nesnesou létání, mohou vyrazit autem nebo autobusem
 • pokud cestujete po vlastní ose, můžete najít místa, kam se turistický ruch ještě nedostal
 • kvůli poznávají vnitrozemí, zapadlých vesniček a za turistikou

Shrnutí

Ostrovů a krásných míst je v Řecku samozřejmě více. To by ale tento článek byl menší knihou. Snažila jsem se co nejvíce přiblížit, jakou dovolenou a v jaké destinaci si v Řecku vybrat pro největší spokojenost. Nečekejte v Řecku All inclusive tak bohaté jako v Egyptě, vynahradí vám ho ale jeho chuť, kvalitní oleje, řecké sýry a místní ovoce. Určitě navštivte pravou řeckou tavernu, pochutnejte si na gyrosu nebo plodech moře, objednejte dobré víno a nezapomeňte ochutnat ouzo, místní pálenku. Hotely o dvou nebo třech hvězdičkách jsou vždy jednoduše a stroze vybaveny, připravte se na to. Pokud potřebujete poradit s výberem dovolené, neváhejte a napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..  

Míša, CA Magnolia

 

Aktuality: červen 2019, u dovolené v Řecku překvapily červnové last minuty, kdy je možné sehnat před prázdninovou dovolenou za krásné ceny. Řecko se v žebříčku nejpoptávanějších dovolených 2019 drží v první trojce. 

 tlatko zjezdy

 

Co by vás mohlo zajímat za články? 

10 tipů na dovolenou s dětmi

 

 

 CESTOVNÍ AGENTURA MAGNOLIA

V některých člancích odkazuji na webové stránky naší agentury pro konkrétní a aktuální informace (denně se mění cena zájezdů a dostupnost).

Tak jako tři tisíce dalších agentur a cestovních kanceláři v ČR prodáváme zájezdy. V čem si myslíme, že jsme jiní? V poskytování informací, rad a tipů na bezvadnou dovolenou u moře i jinde. Sami milujeme cestování a objevování nových míst a nechybí nám ani oficiální vzdělání v cestovním ruchu. Na trhu nás najdete od roku 2011. Nebojte se nás kontaktovat, co víme, povíme. Co nebudeme znát, zkontaktujeme přímo hotel nebo pořadatele.

V případě zájmu se zajděte podívat na:

www.ca-magnolia.cz 

Copyright © 2016 - 2019 Cestovní agentura Magnolia a more-dovolena.eu. Všechna práva vyhrazena.