Kam na víkend na Jižní Moravě

Víno, historie, aquaparky, krásná příroda a nekonečný odpočinek. Vše a mnoho dalších nabízí Jižní Morava. Dnes článek věnuji místům, kam na víkend na Jižní Moravě, tedy jak kratších dovolených, na Valentýna nebo prostě, kdy se vám zachce tento malebný kraj navštívit. Nechybí tipy na ozkoušené ubytování, restaurace, kavárny i sklípky. 

Nevíte kam na víkend na Jižní Moravě a v okolí? Přinášíme 4 osvědčené tipy kam vyrazit

 

Novomlýnské nádrže a kouzelné okolí

Ideálním místem pro odpočinek, sport, turistiku i ochutnávky vína je Pavlov. Navíc, obec leží hned u Novomlýnských nádrží, kde se dá i koupat, voda není moc čistá, hlavně v pozdější sezóně, ale kdo by do té vody ve vedrech nevlezl že. Z Pavlova se pěšky můžete vydat do přístaviště odkud odplouvají výletní lodě a projet se po přehradě. Určitě doporučuji vyjít na impozantní Dívčí hrad, odkud je krásná vyhlídka na nádrže i Jižní Moravu a okolí. Dívčí hrad je i ideálním jednodenním výletem z Brna. Kousek od Pavlova leží aquapark Aqualand Moravia, ten dosáhnete nejlépe autem.

 

 Dívčí hrad nad Pavlovem

Z nabídky obce určitě nevynechejte posezení ve sklípcích, které jsou otevřeny od dopoledne, oficiální zavírací doby jsou do 22:00, neoficiální, ... no to je na vinaři :-). V obci se nachází jak sklípky místních, tak i luxusnější vinotéky větších společností a vinařství. Ohledně jídla, jednoznačně doporučuji restauraci s terasou u Hotelu Iris. Jídelní lístek není obsáhlý, ale jídla jsou skvělá, od předkrmů po hlavní chody a výborné pivo. Ohledně ubytování, pokud chcete zkombinovat wellness s ubytováním, využijte zmíněný Hotel Iris, můžete využít masáže, vířivku, saunu a další kosmetické procedury, cena je také skvělá.

 

Luxusní ubytování u nádrží nabízí Pálavské apartmány. Skvělým poměrem ceny, lokality a služeb, je Vila Pavlov, kde ubytování můžete spojit s degustací s majiteli ve sklípku. V obci nechybí supermarket, víno koupíte samozřejmě také na každém kroku. S prvními slunečnými paprsky je lokalita velmi vyhledávaná cyklisty a ještě nesmím zapomenout na návštěvu archeo parku, který se nachází kousek od cedule obce Pavlov. Součástí expozice jsou památky z doby kamenné, šperky, sošky a další artefakty. Zabavíte se zde i při nepřízni počasí. 

Obce Kobylí a Vrbice, vinice a cyklostezky

Pokud je vaše představa návštěvy Jižní Moravy toulání se vinicemi, ochutnávky vín v malebných sklípcích, výlety pešky a na kolech, navštivte Kobylí a obec Vrbici. Velkým lákadlem je zde nová rohledna Kobylí vrch, unikátní bezbariérové dílo. Rozhledna je vysoká necelých 8m a při skvělém počasí vidíte i vrcholky Alp. V obci Vrbice nesmíte vynechat návštěvu terasovitě vybudovaných malebných vinných sklípků v sedmi patrech, které jsou dominantou a nenavštěvovanějším místem obce. Z obce do obce dojdete pohodlně pěšky. Od jara do zimy se zde koná několik akcí, ty sledujte zde. 

 

V obcích najdete velké množství sklípků místních i s ubytováním. Stavte se určitě do kavárny U křížku v Kobylí, kde si můžete dát vybrané domácí dezerty, skvělou kávu, místní víno, sýry nebo jiné delikatesy. U Křížku si také můžete domluvit degustaci s vinařem, stejně jako pohodlně posedět na dvorku se sklenicí dobrého točeného piva nebo rozlévaného vína. Pizzu, burgery a nebo steaky dostanete v restauraci Záložna. Krásné, nové a útulné ubytování se snídaní, venkovním bazénem a saunou doporučuji právě v penzionu U Křížku. V obci Vrbice je skvělé ubytování v penzionu U Hošků. Degustaci vína si můžete domluvit jak U Křížku, tak U Hošků, tak u dalčích místních vinařů. Obě obce jdou příkladem Jižní Moravě ve své pohostinnosti, milosti, klidu a přátelskosti mistních.   

  

 Pokoje v penzionu u Křížku

Znojmo, historická perla jihu

Ve Znojmě nasajete jak historii při procházkách historického centra, tak si užijete přírody v okolí Vranovské přehrady. V centru nezapomeňte něvštívit kostel Svatého Mikuláše, který před pár lety oslavil 900 let od svého založení. V historickém centru se také nachází Znojemský zámek, který stojí v místě bývalého hradu, jehož jediným pozůstatkem je rotunda Sv. Kateřiny, kde můžete obdivovat staré nástěnné malby na nichž jsou vyobrazeny všichni panovníci z rodu Přemyslovců. Kousek od kostela Sv. Mikuláše se pohodlnou procházkou dostanete k městským vinicím vinařství Lahofer v oblasti Na Káře. Ve Znojmě můžete navštívit ještě podzemí, tak si užít expozici pivovarnictví, vše při dechberoucích výhledech na údolí řeky Dyje. Nejnavštěvovanější akcí a termínem roku je bezesporu Znojemské vinobranní, pozor, v této době je ubytování ve Znojmě vyprodáno i rok dopředu. 

 

 Znojemské historické centrum

 

Co se týče restaurací, doporučujeme navštívit restauraci Cappucino, kde se nejenom skvěle vaří, ale také je vyhlášena pro své velké porce. Restaurace leží od centra necelý kilometr. Na Masarykově náměstí je HoZpoda, která je podnikovou restaurací Znojemského pivovaru, dáte si zde skvělou českou kuchyni a samozřejmě místní pivo Znojemskou 11 a 12. I Znojmo je skvělou volbou pro wellness víkend, zejména hotel Premium. Wellness program je zde bohatý a hlavně, wellness centrum je opravdu nádherné, čisté a nové. V hotelu je krytý vyhřívaný bazén, vyhřívaná lavice, parní kabina, vířivka, sauna, infrasauna a vybrat můžete z velkého množství masáží a dalších procedur. Hoteloví hosté platí za celodenní vstup do centra pouhých 200 Kč. V hotelu Pramium musím ještě vyzdvyhnout jejich výbornou kuchyni, určitě zkuste kulajdu, hovězí líčka a dezerty. 

 

Pro milovníky krásné přírody a dobrého vína stojí za zmínku oblast, která se nachází na jih od Znojma.  Objevíte zde vesničky s rodinnými vinařskými sklepy. Například do malebné obce Havraníky, která je od Znojma vzdálená asi 9 kilometrů, se autem dostanete za chvíli. Pohodlně se sem ale dopravíte i veřejnou hromadnou dopravou. Doporučujeme navštívit rodinné Vinařství Havraníky, které se pyšní jedinečným labyrintem chodeb pískovcového sklepa nebo velkým kládovým lisem z roku 1897. Rodina Horákových se výrobě vína věnuje již velmi dlouhou dobu a jejich vína získala také řadu ocenění na vinařských výstavách.  Rádi vás provedou jejich vinným sklepem a zajistí i vynikající degustaci. Ubytovat se můžete přímo v Havraníkách v kempu nebo v nedalekém penzionu Tři Koruny. Další možnosti ubytování najdete ve Znojmě, kam je to opravdu kousek. Pokud máte rádi sporty jistě si zamilujete zde Centrum Vodárna. Sjet si řeku Dyje a pak si vychutnat degustaci bude určitě nevšedním zážitkem. Další zajímavostí z okolí obce Havraníky je vinice Šobes, která je ukrytá v meandru řeky Dyje. Návštěvu vinice můžete spojit s degustací ve stánku vinařství Znovín. Znojmo a jeho okolí je skvělou lokalitou pro relaxaci, ale i výlety a různé sportovní aktivity (jízda na kole nebo loďkou po řece).

kam na víkend na jižní moravě

Šobés vinice

Luhačovice, na skok na Zlínsko

Byla by velký škoda nezmínit Luhačovice i přes to, že na Jižní Moravě neleží, patří ale do Moravského kraje, ale leží kousek od Brna. Město leží uprostřed lesů, je místem pro ozdravu nejenom těla, ale i duše. Nezapomeňte si určitě kalíšek nebo drobné na lázeňské hrnky, než vstoupíte na kolonádu. Minerální prameny, které zde vyvěrají léčí zejména dýchací a trávící soustavu. Na kolonádě luhačovických lázní najdete pramenů celkem 6.  Nejznámější pramen je Vincentka, ta je celoročně přístupná, ostatní prameny jsou v zimě zavřeny. Určitě ochutnejte jak prameny tak se zajděte se projít podél Luhačovického potoka. Procházka je krásná a můžete dojít prakticky až k luhačovické přehradě. Cestou můžete obdivovat lázeňské domy, zastavit se na kávu nebo něco dobrého v okolních hotelech a domech. Od jara do podzimu je lokalita vhodná i pro cyklisty. 

 Kolonáda v Luhačovicích

Nebyly by to lázně, aby nebylo město plné wellness příležitostí a lázeňských hotelů. Hotely povětšinou disponují krytými bazény, párou, saunami, vířivkami, masážemi a léčebnými a zkrášlovacími procedurami. Ideální je zde strávit alespoň dvě noci a plnými doušky si wellness pobyt užívat v kombinaci s turistikou a samozřejmě gastronomií. Na některých místech ve městě stravování dost pokulhává, ale samozřejmě doporučíme ta lepší místa. Pokud hledáte prostor na oběd nebo večeři, navštivte restauraci Racek, která je hned nad kolonádou. Skvělá je restaurace v hotelu Alexandria, kde mají skvělá víkendová menu včetně předkrmu, polévky, hlavního chodu a dezertu.

 

Víte kam zajít do nejlepší kavárny v Luhačovicích? Zapište si Café Slavia, nejenom, že mají výbornou kávu, ale jejich zákusky vám nedají spát, pochutnáte si jak na klasických zákuscích, pečených moučnících ale i RAW dezertech. Ve Slavii navíc připravují vynikající snídaně i slané dobroty dle denní nabídky. Pokud byste měli navštívit jedno místo v Luhačovicích, určitě zavítejte sem. Ubytování je perfektní ve Vile Valaška a Vila Terra.  V létě je okolí Luhačovic skvělým místem pro cyklistiku, turistiku a také koupání v luhačovické přehradě. Koná se zde taky několik významních kulturních akcí, jako otvírání pramenů, kolonádní koncerty nebo festival Luhovaný Vincent. Konkrétní akce najdete na oficiálních stránkách města. Další tipy, kam vyrazit na dovolenou v ČR naleznete pod tlačítkem ukázat tipy nebo se nechte inspirovat článkem, kam na dovolenou v České republice

 

tlatko tip

 

 

Články dle zemí

Evropa

Bulharsko 

Chorvatsko 

Španělsko

- Mallorca

- Kanárské ostrovy

- - Fuerteventura

- - Gran Canaria 

-- Tenerife

Řecko

 

 

Oblíbené zájezdy na jaře

Kapverdské ostrovy

Egypt

Kanárské ostrovy

 

Oblíbené zájezdy v létě

Bulharsko

Ŕecko

Turecko

Mallorca

 

 

 

 CESTOVNÍ AGENTURA MAGNOLIA

Proč vznikl tento blog? Od roku 2011 provozujeme cestovní agenturu a ač se tomu dá těžko uvěřit, otázky ohledně dovolených napříč celým světem, se velmi často opakují. Tento blog vznikl proto, abychom vám poskytli informace týkající se destinací, upozornili na novinky, sepsali oblíbené tipy na zájezdy v jednotlivých lokalitách nebo poradili, co dělat, když se dovolená úplně nevydaří. Pokud máte námět na nějaký článek, kontaktujte nás. Pokud máte otázky ohledně cestovního ruchu a dovolené, také neváhejte. 

 magnolia bok

 

 

 

Všeobecné obchodní podmínky CA Magnolia

Ochrana osobních údajů www.more-dovolena.eu 

Informace o cookies

Copyright © 2016 - 2020 Cestovní agentura Magnolia a more-dovolena.eu. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.