Kam na dovolenou do Chorvatska? 

Nebudeme si nalhávat, míst kam vyrazit na skvělou dovolenou v Chorvatsku je opravdu velké množství. Každý si po letech cestování najde to své, ale co když chceme vyrazit do Chorvatska poprvé nebo hledáme novou inspiraci. Připravila jsem pro vás velkého průvodce s tipy, kam do Chorvatska na dovolenou s tipy jak na lokalitu tak konkrétní ubytování. Vždy si rozklikněte název ubytování pro kompletní a aktuální informace.

Velký průvodce, kam na dovolenou do Chorvatska 

Víte, že délka pobřeží Chorvatska je i s ostrovy přes 6 tisíc kilometrů? Kam se tedy vypravit na tu nejlepší dovolenou do Chorvatska? Z hlediska cestování na letní dovolenou si rozdělíme Chorvatsko na tři části (jinak je země rozdělena na tzv. župy, těch je 20). Sever, tedy Istrii a Kvarner. Potom Severní Dalmácii a Střední Dalmácii

IMG 0152

Istrie a Kvarner, sever Chorvatska

Istrie a Kvarner leží na severu Chorvatska. Pohodlně se sem dopravíte autobusem nebo automobilem. Podnebí v létě je zde příjemnější, teploty nejsou tak vysoké jako na jihu Chorvatska. Lokalita je to víceméně klidnější, pláže jsou ve většině případů oblázkové. 

 

Istrie

Istrie je pro nás jednou z nejbližších lokalit u moře, kam většinou míří rodiny s malými dětmi nebo všichni turisté, kteří chtějí v Chorvatsku strávit kratší čas a tím samozřejmě i kratší čas v autě nebo autobuse. Je vhodným místem třeba jen prodloužený víkend. Istrie je vzdálena od Brna pouhých 650 km. Typické pro lokalitu jsou vinice, nížiny a malebné pláže. 

 

Tipy na ubytování na severu Chorvatska

Hotel se nachází v letovisku Poreč v zátoce Zelená Laguna, pláž je oceněna Modrou vlajkou. Jedná se o oblíbený hotel s bazénem, kde jedno dítě do 11,99 let má dovolenou při doprovodu minimálně dvou osob zdarma. Pláž je vzdálena pouhých 50 metrů. Jedná se o skvělé ubytování pro rodiny s dětmi. Polopenzi můžete rozšířit na plnou penzi dokoupením obědů. Pokoje jsou určeny až pro 4 osoby. 

 delfin

 

Pokud milujete ubytování v přírodě, zkuste tyto populární mobilhomy v letovisku Rabac. V mobilhomu je možné ubytovat až pět osob. V kempu nechybí krásný bazén a jednou z největších výhod je překrásná pláž. V kempu nechybí kiosek stejně jako dětské hriště. Ubytování je formou polopenze, děti mají výrazné slevy a ubytování až do 18 let. 

 

 Jedná se o oblíbené apartmány pro 2 až 5 osob na Istrii. Jedno dítě do 13,99 let má ubytování při doprovodu dvou osob zdarma. Nechybí chutná polopenze formou bufetu. Pláž je vzdálena 300 metrů od ubytování. V areálu nechybí fast food, supermarket ani bazén s oddělenou částí pro děti. 

 Chorvatsko Brist

Kvarner

Kvarner je klidnější hornatější turistickou lokalitou oproti Istrii. Převládají zde menší oblázkové plážičky. Jednou z nejvíce navštěvovaných lokalit, zejména pro rodiny s dětmi, je Crikvenica, kde najdete městskou písčitou pláž stejně jako mnoho zábavy, restaurací a obchůdků. Crikvenici jsme věnovali samostatný článek. Opět, díky vzdálenosti je Kvarner ideální pro všechny, kteří chtějí v autobuse či autě strávit co nejméně času. 

 

Tipy na ubytování

Jedním z nejoblíbenějších ubytování na Kvarneru je pension Mudražija v Crikvenici. Penzion leží kousek od centra letoviska. Máte zde na výběr mnoho pláží. U penzionu je menší venkovní bazén. Ubytování je s polopenzí. Penzion je vybaven dvoulůžkovými pokoji s až dvěma přistýlkami. První dítě do 12,99 let v doprovodu dvou osob má ubytování zdarma. 

Jedná se o nově zrekonstruované ubytování v ideálním místě pro skvělou klidnou dovolenou v dosahu města. 

 

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie je krajem okolo města Zadar. Jedná se o oblast velmi historicky, kulturně i přírodně vybavenou. Leží zde známé souostroví Kornati či národní park Paklenica. Lokalita je dobře dostupná jak autobusem, autem, vlakem tak letecky, díky Zadaru. Pláže jsou čisté, většinou oblázkové s pozvolným vstupem do vody.

 

Tipy na ubytování 

Jedná se o apartmány 16 km od Zadaru ležící uprostřed piniových hájů. Zaton holiday tvoří malé prázdninové městečko s restauracemi a veškerým zázemím, jedním z největších lákadel je velký bazén s dětskými atrakcemi. 

 

Tento velmi oblíbený a udržovaní kemping leří přímo v oblíbeném letovisku Biogran na Moru u pláže. Ubytování je v moderních domcích pro 4 až 6 osob. V areálu nechybí supermarket, restaurace ani mnoho míst pro sportovní vyžití (stolní tenis, venkovní fitness, hřiště na volejbal). Kemp leží přímo u pláže, jedná se o jeden z nejoblíbenějších kempů v Dalmácii. Zajímá vás více na téma mobilhome v Chorvatsku? Zde je 7 tipů. 

 

Střední Dalmácie

Dle našeho úsudku se jedná o nejkrásnější část Chorvatska pro všechny milovníky přírody. Krajinný ráz je ovlivněn pohořím Biokovo a Rulič. Kdy vysoké hory střídají krásné pláže obklopené borovicemi. Ve Stradní Dalmácii najdete oblíbená letoviska jako Makarská, Podgora, Gradac a další. Naleznete zde jak malé plážičky tak dlouhé pláže. 

 

Makarská riviéra

Makarská riviéra je jedno z nejjižnějších bodů v Chorvatsku, kam se každoročně vypraví mnoho turistů. Skvělé počasí zde panuje i mimo hlavní sezónu, naopak v létě se připravte i na teploty okolo 36 C. Typickým rysem Makarské je pohoří Biokovo, které dodává této části její specifický hornatý ráz. Makarská riviéra není pouze město Makarska, ale také mnoho menších menších měst a vesniček na pobřeží. 

gradac

 

Lokalita Gradac

Krásná lokalita je Gradac. Gradac leží zhruba hodinu a půl od Splitu. Cesty a vesničky okolo Gradacu jsou lemovány mnoha plážemi. Gradac disponujé také jednou z nejkrásnějších pláží celé země. Gradac je rozdělen na dvě části, je zde desítka restaurací, barů, kaváren a dvě diskotéky. I v hlavní sezóně je zde ale klid. Pláže jsou zde nádherné a tím, že jsou široké se nestává, že by byla hlava na hlavě. 

Tipy na ubytování

 

Vila leží přímo v centru Gradacu, 15 metrů od pláže. Jedná se o několik typů apartmánů dvoulůžkových s přístýlkami či čtyřlůžkových. 

 

Leží přímo na promenádě u krásné široké pláže v Gradacu na jenom z nejlepších míst. Ihned u ubytování máte nespočet restaurací i malý supermarket a pekárnu. Směrem na zápat pak odlehlejší a prázdnější pláže. 

 

gradac pláž

 

 

Pláže v Gradacu

V Gradacu naleznete nepřeberné množství pláží, pláže přímo u hlavní promenády, dlouhé pláže na obou koncích Gradacu stejně jako nudapláž za Gradacem směrem k Bristu. Pláže mají jemné oblázky, jsou skvělé i pro menší děti a celé pobřežíje lemováno restauracemi a obchůdky.  

gradac pláže

 

Lokalita Drvenik

Zhruba 30 km od Makarské leží vesnička Drvenik. Do Drveniku budete sjíždět z hlavní cesty podél pobřeži. Drvenik je rozdělen na dvě části. Obrovskou výhodou místa je jeho přímořská promenáda, která vede směrem na jih až k opuštěné pláži, na sever k malé venkovní posilovně. Kdo tedy miluje vycházky a celkově chůzi po pobřeží, bude zde spokojen. Drvenik má dvě hlavní pláže, upřímně, v létě bývají dost plné. Prázdnější pláž naleznete vždy u přístaviště, odkud odplouvají lodě na Hvar, Peljašec a Korčulu. Veškerá zábava je lokalizována u hlavních pláží. Počet restaurací není tak vysoký jako v Gradacu.

 

pobřeží u drveniku

 

Tipy na ubytování 

Je nově zbudované ubytování kousek od hlavního přístavu. Výhodou je, že apartmány neleží v centru vesnice, ale naopak na okraji, je zde klid, avšak zhruba 30 metrů od ubytování je kavárna, pekárna a do centra je to kousek. Leží u nejklidnější pláže v Drveniku. Ubytování je nové, krásné, každý pokoj má klimatizaci a wifi. 

 

 Jedná se o příjemné apartmány hned u moře, s úžasným výhledem na zátoku. Poloha je klidná a přitom přímo u pláže, pár metrů od pekárny., u menšího přístavu přímo u stezky, kudy se můžete procházet podél moře.  

 

Pláže v Drveniku

V Drveniku jsou dvě hlavní pláže. Nejvíce obsazená v hlavní sezóně bývá pláž u hlavního přístavu Donja Vala. Naopak více místa a širší pláže jsou v druhé části Drveniku Gornja Vala. Pěsky i autem lze dojet na krásnou pláž Lučica.

 pláž pro psy drvenik

 

Lokalita Zaostrog

Další z menších letovisek na Makarské riviéře je vesnička Zaostrog. Kdo jede na dovolenou, aby si užil co nejvíce klidu je Zaostrog tím pravým místem. Ten kdo miluje procházky, užije si také své. Pobřežní promanáda vede až do vesničky Podaca. Je zde velké množství pláží mimo centrum. Pokud tedy hledáte hlavně místa, kde bude méně lidí a mimo centrum, zkuste Zaostrog.

Tipy na ubytování

Ubytování je jedním z nejoblíbenějších v Zaostrogu, leží mimo centrum v klidné lokalitě u krásné pláže. Villa ma navíc bazén, což je ideální pro děti a v Chorvatsku nebývá zvykem. Ubytování je s polopenzí v místní restauraci, kde servírují skvělou středomořskou kuchyni. Apartmány jsou určeny až pro 5 osob. 

 

Pláže v Zaostrogu

Výhodou Zaostrogu je, že že směrem na východ se vine dlouhá pláž, která přináší klid i těm největším samotářům. Pláže jsou samozřejmě oblázkové, jako ve většině chorvatských destinací. Voda je průzračná, s sebou určitě nezapomeňte boty do vody. 

 

Autem, autobusem nebo letadlem?

Každý si najde to své. Cesta autobusem je nejlepší v tom, že se nemusíte starat o cestu jako takovou, ale je delší, díky pravidelným přestávkám. Cesta autem je ideální pro ty, kteří jsou rádi pány svého času. Minulý rok jsme vyzkoušeli Chorvatsko letecky a pokud bydlíte blízko letišti, cesta a zejména let, který trvá pouhou hodinu a půl je samozřejmě absolutní TOP, byť zhruba dvakrát nákladnější, než cesta autem nebo autobusem.

 

Je tedy na každém, jakou cestu si zvolí. Jízdenka tam a zpět se pohybuje okolo 3 tis. na osobu autobusem, letecky se jedná zhruba o 7 tis. Kč bez zavazadla. Automobilem jde zejména o to, kolik osob cestuje a jak se rozpočítají náklady. Možnost je také vyzkoušet Chorvatsko vlakem

 

Shrnutí článku a průvodce kam do Chorvatska

Chorvatsko je každoročně nejoblíbenější destinací Čechů pro dovolenou u moře. Převládají většinou rodiny s dětmi, které preferují vlastní dopravu do destinací. Výhodou je, že ubytování v Chorvatsku pořídíte levně i pokud jste početnější rodina. V každém letovisku najdete mnoho restaurací, supermarketů a obchůdků. Pokud byste spíše preferovali dovolenou letecky, v podobné cenové relaci lze letět do Egypta nebo Tunisu.

 

tlatko zjezdy

 

Související články

Crikvenica, aneb kam do Chorvatska část 2. 

Villa Jelena Brist - recenze z pobytu

Kam na dovolenou k moři - 22 tajných tipů

Chorvatsko s dětmi - tipy na skvělá ubytování pro rodiny

Mobilhome Chorvatsko - 7 tipů na ubytování

 

 

 

Články dle zemí

Evropa

Bulharsko 

Chorvatsko 

Španělsko

- Mallorca

- Kanárské ostrovy

- - Fuerteventura

- - Gran Canaria 

-- Tenerife

Řecko

 

 

Oblíbené zájezdy na jaře

Kapverdské ostrovy

Egypt

Kanárské ostrovy

 

Oblíbené zájezdy v létě

Bulharsko

Ŕecko

Turecko

Mallorca

 

 

Copyright © 2016 - 2024 Michaela Novotná Všechna práva vyhrazena.