Chorvatsko na lodi: Jak si naplánovat první plavbu?

Máte kapitánské zkoušky za sebou a čeká vás první samostatná plavba na soukromé lodi? Začněte cestu plánovat co nejdříve, ať zúročíte své čerstvé znalosti a ověříte si je v praxi. Jedině tak se z vás postupně stanou zkušení kapitáni.

 

Zdroj: Bigstock.com

Jedinečnou destinací na první plavbu je Chorvatsko. A nebojte, pokud nemáte kapitánské zkoušky, nestíháte si je udělat a ani nikdo z vašich známých nemá licenci na řízení lodě, vždy si můžete loď pronajmout také s kapitánem. Větší partie lidí si náklady za pronájem mezi sebou snáze rozdělí a budete mít absolutní klid.

Pohodová posádka je základ

Zcela na začátku plánování si pořádně promyslete, koho na svou první plavbu vezmete. Loď je přece jen malá na to, abyste se mezi sebou hádali. Proto k sobě potřebujete lidi, kterým doopravdy věříte a máte ověřené, že vám pomůžou a podrží vás také v nepříznivé situaci. Počtu členů posádky pak přizpůsobte výběr plavidla i destinace, aby byl každý spokojený.

Výběr lodi nepodceňte

Trasu plánujte také podle toho, jakou loď zvolíte na svůj první pronájem. Díky charterovým společnostem, které pronajímají lodě online, není pronájem lodi v Chorvatsku žádný problém a snadno si vyberte plachetnici či katamarán. Při výběru si jako kapitán zjistěte také všechny technické parametry, jak je loď rychlá nebo kolik toho ujede na jednu nádrž. Snadno si tak vypočítáte, jak často a kde budete muset tankovat.

Zdroj: Unsplash.com

Plánujte kratší trasy

Na první plavbu není dobré vybírat si těžké a dlouhé přejezdy. Neplánujte ani plavbu za tmy či  přes noc. Pro začátečníka je to zcela zbytečné. Raději si každý den naplánujte jen krátký přesun v rámci jedné oblasti. Díky tomu ji pořádně prozkoumáte a nebudete se muset bát, že zůstanete na otevřeném moři bez pomoci. Skvěle si při tom procvičíte kotvení, otáčení a celkově manévrování s lodí a získáte tak potřebné zkušenosti.

Sledujte počasí i moře

Při plánování itineráře si vždy zjistěte, jak ve vámi zvolené destinaci přibližně vypadá počasí v době, kdy se do Chorvatska chystáte. Vzhledem k délce chorvatského pobřeží není všude stejné. Proto je lepší se při prvních plavbách držet na jednom místě v nějakém bezpečném zálivu, kde jste před výkyvy počasí chránění. Nestyďte se zeptat na rady zkušenějších kapitánů. Skvěle vám k tomu poslouží jachtingové zájmové skupiny na sociálních sítích.

Zdroj: Pexels.com

Mějte alternativní plán

Počasí sledujte každý den, abyste posádku zbytečně nevystavili nebezpečí. Je totiž zcela běžné, že na základě předpovědi počasí kapitáni mění itinerář ze dne na den. Proto se zbytečně neupínejte na konkrétní cíle vaší plavby a na každý den mějte připravenou alespoň jednu alternativu, aby vás nepřekvapilo špatné počasí.

Nastudujte možnosti kotvení a zákazy

Kapitáni – začátečníci často dělají chybu v tom, že si nezjistí, kde dá kotvit a kde ne. Chorvatsko má řadu chráněných oblastí, kde se nesmí kotvit nebo jedině za poplatek. Jedním z nich je třeba národní park Kornati, do kterého byste si měli koupit vstupenku.

Zastávky plánujte různorodé

Nezapomeńte, že na palubě nebudete sami. Jednotlivé zastávky po cestě proto plánujte tak, aby byly variabilní a abyste se zavděčili každému. Navštivte přírodní krásy, historické památky, malebná městečka a také naplánujte nějaké gastronomické či sportovní zážitky. Plavba se tak bude líbit každému z vaší posádky a vy budete mít radost a motivaci do další cesty.

 

Články dle zemí

Evropa

Bulharsko 

Chorvatsko 

Španělsko

- Mallorca

- Kanárské ostrovy

- - Fuerteventura

- - Gran Canaria 

-- Tenerife

Řecko

 

 

Oblíbené zájezdy na jaře

Kapverdské ostrovy

Egypt

Kanárské ostrovy

 

Oblíbené zájezdy v létě

Bulharsko

Ŕecko

Turecko

Mallorca

 

 

Copyright © 2016 - 2024 Michaela Novotná Všechna práva vyhrazena.