Gran Canaria, malý kontinent uprostřed oceánu, proč ho navštívit?

 

Velmi těžko se hledá lepší destinace, než Kanárské ostrovy z pohledu jejich dostupnosti, celoročního klima, infrastruktury, nádherné přírody, slunce a koupání. Tentokrát věnuji článek ostrovu Gran Canaria a pokusím se popsat a poradit tak, abyste svoji dovolenou vybrali k nejvyšší spokojenostiTento článek popisuje možnosti, co na ostrově vidět, jak se na něho dopravit a odkazuje i na konkrétní zájezdy či ubytování.

Hledáte pláže, slunce, hory, turistiku, zábavní parky, restaurace, romantiku i historii? Gran Canaria je správná volba. Ostrov doporučuji jak těm, co potřebují oddych a týden strávit na pláži, tak těm, co potřebují poznávat a cestovat. Oproti Tenerife nabízí Gran Canaria větší množství umělých pláží, tedy pláží, které jsou chráněny před oceánem a vlnami. Je to velmi příjemné, protože nejenom, že se zde bezpečně vykoupete, ale teplota vody je také vyšší. Naopak přírodních pláží si dosyta užijete v oblastech na severu nebo v lokalitě Maspalomas a Playa del Inglés.

maspalomas zpad slunce

Pohled na duny od hotelu RIU v Playa del Inglés

S cestovkou nebo na vlastní pěst?

Záleží, jaký typ dovolené preferujete a kdy vyrazíte. V případě, že chcete užívat plnou měrou all inclusive ve větších hotelových řetězcích, výhodněji vychází zájezdy přes cestovní kanceláře. Ty mají nasmlouvané určité kapacity a tím jsou pokoje za výhodnější cenu, tedy i celková cena v zájezdovém balíčku je nižší. Velké komplexy jsou také blíže plážím, než apartmány, které jsou rozesety v širší vzdálenosti.

 

Oblíbené hotely:

Hotel Paradise LagoTaurito je jedním z nejoblíbenějších hotelů na Gran Canarii. Poskytuje veškeré služby, které si můžeme jednom představit, od mnoha bazénů, některé jsou přes zimu vyhřívané, po spa, aquapark a samozřejmě krásnou pláž.  

Ty nejkrásnější výhledy na Gran Canarii zažijete u hotelů, které leží na západní straně ostrova, v nejteplejší části. Jedním z nich je hotel Mogán Princess. Krásný přístav Mogán, kde se konají proslulé trhy máte na dohled, na pláž vás dopraví hotelový autobus zdarma a máte zde samozřejmě i bar v rámci all inclusive. Nic vám zde nebude chybět. 

 

tlatko zjezdy

 

Lety jsou přes cestovní kanceláře přímé, většinou z Prahy, behem léta i z Brna. V hlavní sezóně, od června do září, jsou ceny letenek u dopravců (i nízkonákladových) shodné nebo vyšší s cenou letenek u cestovních kanceláří (okolo 8 tis. Kč se zavazadly, některé nízkonákladovky ještě nemají v tuto chvíli letenky k dispozici, informace jsem tedy čerpala od TAP Portugal, Eurowings a letenek od CK) a ubytování je za vyšší ceny než v mimosezoně.   

Pokud preferujete vlastní cestu a itinerář výhodné jsou odlety z Polska nebo Vídně, ale i Prahy, kde máte možnost využít leteckých společností jako Ryanair - Laudamotion, Eurowings nebo Tap Portugal, Některé lety jsou přímé, některé s přestupy. Výhodné ceny letenek chytnete od listopadu po březen (kromě Vánoc). Nebo sledujte akční letenky.

madores pl

Pláž v Amadores, jedna z nejkrásnějších na ostrově

Ubytování a jeho ceny jsou také samozřejmě nižší v mimosezoně. Ubytování v zimních měsících doporučuji na jižní straně ostrova, můžete si pronajmout opravdu vše, od karavanů po pětihvězdičkové hotely nebo soukromé vily. Kompletní nabídka ubytování zde. V rozmanitosti totiž vidím jeden z důvodů, proč je pro poznávání ostrova lepší volit vlastní itinerář, jelikož cestovní kanceláře nenabízejí například ubytování ve vnitrozemí ostrova nebo soukromých apartmánech. 

 

Počasí, aneb kdy vyrazit?

Teploty jsou celoročně podobné, vhodné k trávení dovolené u moře, ochlazení přichází od prosince do března, kdy se pohybují zhruba okolo 20 až 23 C. Je třeba si uvědomit, že je opravdu citelný rozdíl mezi severem a jihem ostrova, zejména v zimě, kdy na severu více fouká a je chladněji. Nejtepleji bývá v červenci až září, kdy se teploty ve stínu na ostrově šplhají ke třicítce. Jako naprosto ideální měsíce pro dovolenou vidím říjen a listopadu, kdy u nás přicházejí první mrazíky a na Gran Canarii je nejméně větrno a oceán je vyhřátý po sezóně. Skvělý je také duben, květen a červen, kdy se ideálně kombinuje pobyt u moře s poznáváním ostrova. Leden a únor bývá nejchladněji, ale teploty neklesají pod 20 C. Například dnes 13. 1. 2019 jsou pláže plné a teploměr ukazuje 22 C :-).  

maspalomasduny

Duny u Maspalomas

Let a doklady

Přímý let trvá 5,5 hodiny, když hodně fouká někdy i 6. Hezké a krátké přestupy má například společnost TAP Portugal. Cestovní kanceláře létají přímo. K dopravě na ostrov vám stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Aktuální akce letenek najdete například na pelikan.cz. Při letu většinou vidíte Gibraltar, Maroko a ostrovy Lanzarote a Fuerteventura.  

mogan

Puerto de Mogán

Půjčení auta

Půjčoven je na Gran Canarii minimálně desítka. My preferujeme a doporučujeme Cicar. Půjčovna je hned na letišti. Vše je přehledné a snadné, nafotili jsme všechny formuláře, není tedy problém si přečíst vše o půjčení auta na Gran Canarii. Automobil si samozřejmě můžete půjčit až ve vašem hotelu na den, dva. Palivo je levné, cesty ve skvělém stavu a řidiči ohleduplní.  

 

V jaké lokalitě se ubytovat?

Všeobecně doporučuji ubytování v jižní části ostrova. To je od Playa de Inglés, Maspalomas, přes Puerto Rico, Amadores až do Puerto Mogán. Největší výběr ubytování nabízí Maspalomas a sousední Playa del Inglés. Obě místa leží u několik kilometrů dlouhé pláže a Atlantiku, mezi přírodní rezervací s písečnými dunami. Zde nejsou umělé pláže, počítejte tedy s tím, že se některý den kvůli koupání možná uchýlíte k bazénu, až budou velké vlny. Při vlastní cestě doporučuji například apartmán Verdemar, pár kroků od supermarketů a retaurací, je zde božský klid, areál byl hlídaný a vždy s místem pro parkování. Pokud si chcete užít kvalitních služeb, naprosto nás uchvátil výhled a lokalita hotelu RIU v Playa del Inglés

 

Jednotlivá letoviska:

Maspalomas

Maspalomas je opravdu velmi rozlehlé. Povětšinou zde najdete bungalovy, větší řetězce leží u pláže. Je zde mnoho restaurací, supermarkety, obchůdky, fitness, salóny, zubaři apod. Maspalomas je také s Playa del Inglés město, které neleží v kopcích, takže nebudete muset nazouvat pohorky, když půjdete do ubytování.

maspalomas

Pláž v Maspalomas

Puerto Rico

Puerto rico leží v údolí s umělou pláží a přístavem, ze kterého vyplouvají lodě do Mogánu a Amadores. Byla zde pláž s nejjemnějším pískem. Velká, krásná umělá pláž vhodná pro plavce i neplavce. Oproti Maspalomas mi přišlo, že je zde víc kaváren a restaurací hned na pobřeží. Celé Puerto Rico se rozprostírá do vnitrozemí, většina hotelů a ubytování je zasazeno v kopcích. Vůbec zde nefoukalo a bylo zde všechno, co turista potřebuje.

puerto rico

Pláž v Puerto Rico

Amadores

Amadores je menší, ale velmi podobné místo Purto Ricu. Přijde mi o trochu menší a klidnější. Opět leží v údolí. Na promenádě nechybí obchůdky, kavárny a restaurace. Obě místa Amadores a Puerto Rico jsou spojeny pěší zónou u oceánu. Příjemná procházka. Pláž je krásná, umělá s průzračnou vodou

amadors

Pláž Amadores

Puerto de Mogán 

Puerto de Mogán je přístav, kterému se říká španělské Benátky. Okolo přístavu nejsou hotely a vše na vás dýchne španělskou architekturou. Úzké uličky plné živých květin a keřů střídají vodní kanály. V pátek se zde koná vyhlášený trh. Pokud chcete nakoupit suvenýry, dárky, oblečení, alkohol, sýry a kdo ví co ještě. Určitě se zastavte. Trh je tak dlouhý, že se vine od pobřeží až po supermarket Dino, řekla bych zhruba 2 km.

mogan pl

Pláž v Puerto de Mogán

Vnitrozemí

Místní provozovatelka restaurace to vystihla přesně. Gran Canaria má všechno, co potřebujete. Pláže, když se chcete koupat a opalovat a hory, když chcete na výšlap, piknik do vnitrozemí a vidět víc zeleně. Navštívit tedy i střed ostrova by měla být povinnost :-). Z 0 m. n. m vystoupáte až na 1813 m. n. m. na Roque Nublo. Při dobré viditelnosti spatříte nejvyšší horu Španělska Pico del Teide na Tenerife.

roquenublo

Roque nublo, snadno dostupný s překrásným výhledem

 Ve vnitrozemí se pasou kozy. Od palem se přesunete k borovicím a chladnějšímu podnebí. Silnice jsou opravdu strmé a zatáčka střídá zatáčku, ale pokud by nahoře panovalo špatné počasí, na silnici vás nepustí. Vnitrozemí je právě místem pikniků v borovicových hájích. Jsou zde i kempy. Ideální třeba pro cyklisty, kteří si zde chtějí dát pořádně do těla. Cestou budete míjet několik vyhlídek.

Ceny

Ceny jsou zde nepatrně vyšší než na Fuerteventuře. Výhodně se dají pořídit polední menu s nápojem. Steak s přílohou vyjde zhruba na 18 EUR, pizza 10 EUR, ryba 15 EUR. Káva okolo 2 EUR. Všechno potřebné koupíte v supermarketech Dino. Viděla jsem jeden Kaufland. Výlety a vstupy do Aqua parku a Zábavního parku jsou mezi 15 - 35 EUR. Aqua park jsme nenavštívili, protože nás odradily recenze a vysoká cena. Nemusíte jet ale například organizovanou lodí s proskleným dnem na výlet a místo toho si zakoupíte jízdenku na klasickou loď, jezdící dle jízdního řádu za 10 EUR tam a zpět. Benzín levnější než u nás, stejně jako pronájem vozidla a kvalita silnic, když se vydáte do vnitrozemí, je naprosto špičková.  

trh

Tržiště na severu ostrova

Jídlo a pití

Co je pro ostrov typické, tak to jsou brambory. Brambory vařené ve slané vodě podávané ve slupce s omáčkami. Hodně se jí samozřejmě ryby a hovězí maso. V Mogánu jsme konečně ochutnali čerstvou cukrovou třtinu, které pochází právě z Kanárských ostrovů a až poté se rozšířila do Ameriky. Pokud nebudete mít snídani na ubytování, řetězec Dino má skvělou pekárnu a pečiva na sladký i slaný způsob máte k výběru tolik, že nebudete vědět, co zakoupit. Pro ostrovy je také typický rum Arehucas. Hodně se pije pivo San Miguel a Tropical, vína povětšinou dovážená z Andalusie.

Shrnutí dovolené na Gran Canarii

Ostrov je opravdu malým kontinentem. Navíc je zde celoročně příznivé klima, není tu zima ani nejsou velká vedra jak ve Středozemí. Co opravdu vyzvednu je vnitrozemí, aby se každý zajel podívat do hor, protože je to oáza klidu. Máte na dlani všechny Kanárské ostrovy a nekonečný oceán. Pláží od přírodních po uměle vybudované najdete po celém ostrově. Skvělé na Gran Canarii je, že zde pořídíte úplně všechno. Nechybí ani velká centra u hlavního města.  Přesto, že ostrov je nejnavštěvovanejší, všude je klid. Doporučuji ho teda navštívit úplně všem, až na ty, kteří k dovolené u moře potřebují 40 C ve stínu, to tady nezažijete. Spusta fotek je také na našem facebookovém profilu + nějaké další tipy, kam se vydat na výlet. Rozhodně doporučuji Gran Canarii všem věkovým kategoriím po celý rok. Potřebujete poradit se zájezdem? Kontaktujte naší agenturu.  

Za tým CA Magnolia, Míša

 tlatko zjezdy

Související články:

Fuerteventura, dovolená plná pláží

Kanárské ostrovy, který vybrat?

Kapverdské ostrovy, exotika na dosah

Půjčení auta na Kanárských ostrovech

Tenerife dovolená 

 

domu za aktualitami more dovolena

 

 CESTOVNÍ AGENTURA MAGNOLIA

Proč vznikl tento blog? Od roku 2011 provozujeme cestovní agenturu a ač se tomu dá těžko uvěřit, otázky ohledně dovolených napříč celým světem, se velmi často opakují. Tento blog vznikl proto, abychom vám poskytli informace týkající se destinací, upozornili na novinky, sepsali oblíbené tipy na zájezdy v jednotlivých lokalitách nebo poradili, co dělat, když se dovolená úplně nevydaří. Pokud máte námět na nějaký článek, kontaktujte nás.  

 

Ochrana osobních údajů www.more-dovolena.eu 

Informace o cookies

Copyright © 2016 - 2019 Cestovní agentura Magnolia a more-dovolena.eu. Všechna práva vyhrazena.