Když jsem před dvěma týdny letěla na Gran Canarii, moje představa byla taková, že se bude jednat o hornatější Fuerteventuru. Vnitrozemí a jeho nádhera a zeleň mi ale vyrazila dech a pláže dostaly zase jiný rozměr než na zmíněné Fuerteventuře. Tento článek popisuje možnosti, co na ostrově vidět, jak se na něho dopravit a odkazuje i na konkrétní zájezdy.

Gran Canaria, malý kontinent uprostřed oceánu, proč ho navštívit?

Vezmu to od začátku. Tato návštěva byla plánována dopředu vzhledem k tomu, že jsme vyrazili 4 a bylo třeba hlásit dovolenou. Jako super nápad nám přišel listopad, kdy právě říjen a listopad je jeden z nejméně větrných měsíců na Gran Canarii a oceán je vyhřátý po sezóně. 

maspalomas zpad slunce

Duny v Maspalomas

 

madores pl

Pláž v Amadores

Počasí 

Počasí dopadlo na jedničku. Je třeba si uvědomit, že je opravdu citelný rozdíl v teplotách mezi severem a jihem ostrova. Na severu ostrova v okolí Las Palmas místní ženy nosily kotníkové kozačky a zimní bundy (my vedle nich v kraťasech a tričku). Teplota byla nižší zhruba o 4 C a teploměr ukazoval okolo 21 C. Na jihu bylo krásných 26 - 27 C ve stínu. Na listopad myslím super. Teploty jsou celoročně podobné, ochlazení přichází od prosince do března, zhruba okolo 20 až 23 C. To je asi doba, kdy místní nosí oteplovačky a kožichy :-). Nejtepleji bývá v červenci a srpnu. Na pláže sem ale jezdí turisté celoročně. A ti, kteří jsou podnikavci, zábavu si na ostrově najdou právě ve vnitrozemí. 

maspalomasduny

Duny u Maspalomas

Let

Přímý let trvá 5,5 hodiny. Možností dopravy je opravdu mnoho. Gran Canaria je nejnavštěvovanějším ostrovem v Atlantiku. Můžete letět nízkonákladově s Ryanair, Wizzair, Jet2com, aktuální akce najdete například na pelikan.cz. Létá sem Eurowings, Tap Portugal s přestupem, Lauda Motion, Ryanair, letadla cestovních kanceláří a mnohé další. Cena za letenky u nízkonákladové společnosti byla poměrně vysoká, rovnala se téměř ceně letenky u cestovní kanceláře. Letenky za nejnižší cenu seženete většinou na první tři měsíce v roce, kdy je nejchladněji. Záleží taky, jestli si chcete dovolenou naplánovat sami a nebo zakoupit přes cestovní agenturu.  

mogan

Puerto de Mogán

Půjčení auta

I na podzim (stejně jako v březnu na Fuerteventuře) jsme půjčovali auto u Cicar. Půjčovna je hned na letišti. Vše je přehledné a snadné, o tom se asi rozepíšu já nebo Lukáš v dalším článku. Nafotili jsme všechny formuláře, není tedy problém si přečíst vše o půjčení auta na Gran Canarii

Ubytování

Všeobecně doporučuji ubytování v jižní části ostrova. To je od Playa de Inglés, Maspalomas, přes Puerto Rico, Amadores až do Puerto Mogán. Největší výběr ubytování nabízí Maspalomas a sousední Playa del Inglés. Obě místa leží u několik kilometrů dlouhé pláže a Atlantiku, mezi přírodní rezervací s písečnými dunami. Zde nejsou umělé pláže, počítejte tedy s tím, že se některý den kvůli koupání možná uchýlíte k bazénu, až budou velké vlny. My vybrali super apartmán Verdemar, pár kroků od supermarketů a retaurací, byl zde božský klid, areál byl hlídaný a vždy s místem pro parkování. Pokud bychom nejeli poznávat ostrov a spíš volili variantu odpočinku s víc službami, naprosto nás uchvátil výhled a lokalita hotelu RIU v Playa del Inglés.  

Maspalomas

Maspalomas je opravdu velmi rozlehlé. Povětšinou zde najdete bungalovy, větší řetězce leží u pláže. Je zde mnoho restaurací, supermarkety, obchůdky, fitness, salóny, zubaři apod. Maspalomas je také s Playa del Inglés město, které neleží v kopcích, takže nebudete muset nazouvat pohorky, když půjdete do ubytování.

maspalomas

Pláž v Maspalomas

Puerto Rico

Puerto rico leží v údolí s umělou pláží a přístavem, ze kterého vyplouvají lodě do Mogánu a Amadores. Byla zde pláž s nejjemnějším pískem. Velká, krásná umělá pláž vhodná pro plavce i neplavce. Oproti Maspalomas mi přišlo, že je zde víc kaváren a restaurací hned na pobřeží. Celé Puerto Rico se rozprostírá do vnitrozemí, většina hotelů a ubytování je zasazeno v kopcích. Vůbec zde nefoukalo a bylo zde všechno, co turista potřebuje.

puerto rico

Pláž v Puerto Rico

Amadores

Amadores je menší, ale velmi podobné místo Purto Ricu. Přijde mi o trochu menší a klidnější. Opět leží v údolí. Na promenádě nechybí obchůdky, kavárny a restaurace. Obě místa Amadores a Puerto Rico jsou spojeny pěší zónou u oceánu. Příjemná procházka. Pláž je krásná, umělá s průzračnou vodou

amadors

Pláž Amadores

Puerto de Mogán 

Puerto de Mogán je přístav, kterému se říká španělské Benátky. Okolo přístavu nejsou hotely a vše na vás dýchne španělskou architekturou. Úzké uličky plné živých květin a keřů střídají vodní kanály. V pátek se zde koná vyhlášený trh. Pokud chcete nakoupit suvenýry, dárky, oblečení, alkohol, sýry a kdo ví co ještě. Určitě se zastavte. Trh je tak dlouhý, že se vine od pobřeží až po supermarket Dino, řekla bych zhruba 2 km.

mogan pl

Pláž v Puerto de Mogán

Vnitrozemí

Místní provozovatelka restaurace to vystihla přesně. Gran Canaria má všechno, co potřebujete. Pláže, když se chcete koupat a opalovat a hory, když chcete na výšlap, piknik do vnitrozemí a vidět víc zeleně. Navštívit tedy i střed ostrova by měla být povinnost :-). Z 0 m. n. m vystoupáte až na 1813 m. n. m. na Roque Nublo. Při dobré viditelnosti spatříte nejvyšší horu Španělska Pico del Teide na Tenerife.

roquenublo

Roque nublo, snadno dostupný s překrásným výhledem

 Ve vnitrozemí se pasou kozy. Od palem se přesunete k borovicím a chladnějšímu podnebí. Silnice jsou opravdu strmé a zatáčka střídá zatáčku, ale pokud by nahoře panovalo špatné počasí, na silnici vás nepustí. Vnitrozemí je právě místem pikniků v borovicových hájích. Jsou zde i kempy. Ideální třeba pro cyklisty, kteří si zde chtějí dát pořádně do těla. Cestou budete míjet několik vyhlídek.

Ceny

Ceny jsou zde nepatrně vyšší než na Fuerteventuře. Výhodně se dají pořídit polední menu s nápojem. Steak s přílohou vyjde zhruba na 18 EUR, pizza 10 EUR, ryba 15 EUR. Káva okolo 2 EUR. Všechno potřebné koupíte v supermarketech Dino. Viděla jsem jeden Kaufland. Výlety a vstupy do Aqua parku a Zábavního parku jsou mezi 15 - 35 EUR. Aqua park jsme nenavštívili, protože nás odradily recenze a vysoká cena. Nemusíte jet ale například organizovanou lodí s proskleným dnem na výlet a místo toho si zakoupíte jízdenku na klasickou loď, jezdící dle jízdního řádu za 10 EUR tam a zpět. Benzín levnější než u nás, stejně jako pronájem vozidla a kvalita silnic, když se vydáte do vnitrozemí, je naprosto špičková.  

trh

Tržiště na severu ostrova

Jídlo a pití

Co je pro ostrov typické, tak to jsou brambory. Brambory vařené ve slané vodě podávané ve slupce s omáčkami. Hodně se jí samozřejmě ryby a hovězí maso. V Mogánu jsme konečně ochutnali čerstvou cukrovou třtinu, které pochází právě z Kanárských ostrovů a až poté se rozšířila do Ameriky. Pokud nebudete mít snídani na ubytování, řetězec Dino má skvělou pekárnu a pečiva na sladký i slaný způsob máte k výběru tolik, že nebudete vědět, co zakoupit. Pro ostrovy je také typický rum Arehucas. Hodně se pije pivo San Miguel a Tropical, vína povětšinou dovážená z Andalusie.

Shrnutí dovolené na Gran Canaria

Ostrov je opravdu malým kontinentem. Navíc je zde celoročně příznivé klima, není tu zima ani nejsou velká vedra jak ve Středozemí. Co opravdu vyzvednu je vnitrozemí, aby se každý zajel podívat do hor, protože je to oáza klidu.Máte na dlani všechny Kanárské ostrovy a nekonečný oceán. Skvělé na Gran Canarii je, že zde pořídíte úplně všechno. Nechybí ani velká centra u hlavního města.  Přes to, že ostrov má být nejnavštěvovanejší, všude je klid. Doporučuji ho teda navštívit úplně všem, až na ty, kteří k dovolené u moře potřebují 40 C ve stínu, to tady nezažijete :-).

 

Spusta fotek je také na našem facebookovém profilu + nějaké další tipy, kam se vydat na výlet. Pokud cestujete na vlastní pěst, největší výběr ubytování jsme našli na booking.com, letenky z Prahy například s Tap Portugal na pelikan.cz a pokud chcete vyrazit s cestovní kanceláří, stačí kliknout na odkaz níže, kde jsou uvedeny veškeré zájezdy na Gran Canarii. Rozhodně jí doporučuji všem věkovým kategoriím.   

Za tým CA Magnolia, Míša

 tlatko zjezdy

Související články:

Fuerteventura, dovolená plná pláží

Kanárské ostrovy, který vybrat?

Kapverdské ostrovy, exotika na dosah

Půjčení auta na Kanárských ostrovech

 

domu za aktualitami more dovolena

 

 CESTOVNÍ AGENTURA MAGNOLIA

V některých člancích odkazuji na webové stránky naší agentury pro konkrétní a aktuální informace (denně se mění cena zájezdů).

Tak jako tři tisíce dalších agentur a cestovních kanceláři v ČR prodáváme zájezdy. V čem si myslíme, že jsme jiní? V poskytvání informací a rad. Nebojte se nás kontaktovat, co víme, povíme. Co nebudeme znát, zkontaktujeme přímo hotel nebo pořadatele.

V případě zájmu se zajděte podívat na

www.ca-magnolia.cz 

Copyright © 2018 Cestovní agentura Magnolia a more-dovolena.eu. Všechna práva vyhrazena.